Ciekawe odkrycia archeologiczne w Izraelu

Z każdym rokiem historyczne tereny Izraela odkrywają przed nami coraz więcej elementów potwierdzających prawdziwość Pisma Świętego. Najciekawsze przedstawimy w tym krótkim artykule.

 

Dom Eliasza

W dolinie Jordanu odnaleziono dom, który prawdopodobnie, wg prof. Ami Mazara z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, był domem proroka Eliasza. Wskazuje na to specyficzne rozmieszczenie pomieszczeń, inskrypcja na ceramice, czas i miejsce odpowiadające działalności proroka znanego m.in. ze wskrzeszenia syna Sunamitki (2 Królów 4:30).  

 Ruiny domu Eliasza

Inskrypcja na znalezionych elementach ceramiki

Pieczęć Chiskjasza 

Odnaleziono pieczęć Chiskjasza, jednego z najbardziej prawych królów Izraela, opisanego w 2 Księdze Królów 18:5. Dr Eilat Mazar z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego uważa to za bezprecedensowe znalezisko, które nie tylko potwierdza biblijną narrację, ale również łączy naród żydowski z ziemią Izraela.

Osobista pieczęć Chiskjasza

Warownia Dawida 

Prof. Yossi Garfinkiel mówi, że „nawet jeśli Dawid jest znany z Biblii, żadne dowody historyczne nie zostały znaleziony w Hebronie, czy Jerozolimie”. To zmieniło się 7 lat temu, kiedy zaczęły się prace wykopaliskowe nieopodal Jerozolimy i odkryto wówczas ruiny ufortyfikowanego miasta, w którego centrum znajdował się obejmujący obszar 1000 m2 pałac, inny budynek był spichlerzem służącym do zbierania podatków; po zakończeniu prac ten obszar zostanie zamieniony na park narodowy i udostępniony turystom. 

Ruiny odkrytego pałacu

Kamienne płytki z czasów drugiej świątyni

Ziemia nielegalnie wywieziona ze wzgórza świątynnego podczas budowy podziemnego meczetu kryła drobne kawałki płytek podłogowych, po których stąpał Jezus. Matematyczka, Frankie Snyder, odgrywa kluczową rolę w składaniu płytek w całość poprzez analizę kształtów geometrycznych i wzorów. Do tej pory zostało ułożonych około 600 kolorowych kamyków. Praca matematyczki jest jak układanie puzzli, ale bez obrazka na opakowaniu, więc i wyobrażenia o tym, jak ma to wyglądać, do tego posiadając ok. 1% elementów. Efekty tych rekonstrukcji pozwalają nam zobrazować sobie dziedziniec, na którym toczył się handel.

Odnalezione fragmenty płytek

 

Zrekonstruowane płytki

Kamień z Magdali 

Według Afrana Najara, głównego archeologa, to najważniejsze odkrycie ostatnich 50 lat. W okolicy Kafarnaum, w którym mieszkał Jezus, w wiosce Magdala, z której pochodziła Maria Magdalena, uczennica Chrystusa, odkryto rzeźbiony kamień w ruinach miejscowej synagogi z I w. n.e., o której jest prawie pewne, że Jezus tam wielokrotnie nauczał.

Kamień z Magdali