Czy oglądanie telewizji wpływa na rozwój dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym pytaniem. Nie raz, by dziecko zająć dłuższą chwilę, rodzice są zmuszeni włączyć telewizor, mając później wyrzuty, że tym negatywnie wpływają na rozwój dziecka. Naukowo potwierdzono, że dzieci do 18 miesiąca nie powinny oglądać telewizji, ponieważ nie rozróżniają rzeczywistości od fikcji. Ma to negatywny wpływ na rozwój mowy, pamięć krótkotrwałą, zaburza sen i koncentrację uwagi.

A co z dziećmi starszymi?

Telewizja w nadmiarze ma negatywny wpływ nie tylko na dzieci. Jako dorośli od nadmiaru patrzenia w ekrany bolą nas oczy, czy cierpimy na bezsenność. Dzieci są na- to bardziej narażone, dlatego ważne jest kontrolowanie czasu spędzonego przed ekranem.

Maluchy mają skłonność do naśladowania zachowań dorosłych, jak i postaci z bajek. Dlatego ważnym elementem jest dobór bajek do wieku dziecka i rozwoju emocjonalnego. Kontrolowanie bajek i unikanie zachowań agresywnych, szyderczych czy rasistowskich. Nie zostawiamy dziecka samego przed ekranem oraz patrzymy na odbiór przez nie oglądanego programu, by w razie potrzeby zareagować.

Bohaterowie telewizyjni uatrakcyjniają zabawy dzieci oraz pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Wartościowe programy telewizyjne przybliżają zagadnienia przyrodnicze, geograficzne, historyczne czy, pokazują jak rozwiązywać problemy społeczno — moralne. Stają się inspiracją do nowych pozytywnych zachowań dzieci w grupie rówieśników czy w społeczeństwie.

Jakie programy wybierać?

Wiadomo w obecnych czasach, bajki są różnorodne. Dlatego przed włączeniem telewizora warto sprawdzić treść i przekaz, który ze sobą niesie. Przyjazne animacje, dostosowane słownictwo, nieskomplikowana akcja i prości bohaterowie - tym powinna się charakteryzować odpowiednia bajka dla dzieci. Warto zwrócić uwagę co sobą prezentują bohaterowie oraz czego mogą nas nauczyć. Gdzie szukać takich programów? Telewizja TBN ma do zaoferowania bardzo pouczającą bajkę i stymulującą kreatywność dzieci. Poranki można spędzić z "Rodziną Treflików", która uczy, bawi i pobudza dziecięcą ciekawość.

Podsumowanie

Kontrolujmy czas spędzony przed telewizorem. Wybierajmy odpowiednie programy dla dziecka i po wspólnym oglądaniu, pytajmy go, co zapamiętał. Którego bohatera lubi i dlaczego, co mu się najbardziej podobało. Tym sposobem sprawdzimy jego pamięć, ale też i uczucia, które towarzyszyły mu przy odbiorze bajki. Spełniając te warunki, wspomagamy rozwój dziecka, postrzeganie świata wokół oraz pomagamy zrozumieć emocje, które dopiero uczy się rozpoznawać.

Joanna Godek-Kowalska