Dzień Mamy w Polsce i na świecie

Zbliża się szczególny dzień – dzień matki. Już w starożytnych pismach rzymskich i greckich czytamy o kulcie bogini – matki. A jak jest obchodzony w obecnych czasach?
 

Jest to święto bardzo rodzinne, podczas którego dzieci własnoręcznie tworzą laurki, wierszyki czy piosenki oraz wręczają inne drobne upominki, swoim ukochanym mamom.
Święto to jest celebrowane na całym świecie, jednak nie ma wspólnej daty.

Jak wygląda Dzień Matki w innych krajach na świecie?

Dzień Matki w USA jest świętem narodowym od 1914 roku, a obchodzony jest w drugą niedzielę maja. W tym dniu wywieszane są flagi przed domami oraz organizowane pikniki rodzinne.

W Wielkiej Brytanii święto to jest bardzo popularne. Przypada na czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Wtedy dzieci nie tylko najmłodsze, ale dorosłe również spędzają ten dzień w domu rodzinnym, celebrując czas spędzony z mamą.

W Hiszpanii za to dzień matki był powiązany ze świętem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, obchodzonego 8 grudnia. Jednak te dwa święta zostały rozdzielone w 1965 roku. Dzień matki został przeniesiony na pierwszą niedzielę majową. Ciekawostką jest, że na północy Hiszpanii tradycyjnie mamy dostają śniadanie do łóżka od swoich pociech.

Meksykańskie święto jest obchodzone bardzo religijnie, dlatego też całe rodziny uczestniczą w porannych modlitwach w swoim kościele. Matki tego dnia odpoczywają od obowiązków domowych, które przejmuje ojciec wraz z dziećmi.

W Niemczech dzień matki również jest świętem narodowy od 1932 roku. W czasach 3 rzeszy był to bardzo ważny dzień, gdyż w niemieckich matkach widziano przyszłość Niemiec. Jednak dziś jest to wydarzenie bardzo rodzinne.

Dla Włochów jest to święto bardzo ważne, gdyż są oni mocno związani z tradycjami oraz rodziną. Obchodzone jest w drugą niedzielę maja. Tego dnia praktykowane są wyjścia do restauracji, gdzie na stołach gości tradycyjny sernik, kawa oraz lody.

U Hindusów święto to jest obchodzone bardzo hucznie w październiku, jest powiązane z kultem bogini Durga. Tego dnia wszystkie obowiązki matki przejmują domownicy.

W Australii święto matek obchodzone jest w tym samym czasie co we Włoszech. Bardzo pięknym zwyczajem jest przypinani goździków do ubrania. Jednak biały kolor kwiatu jest zarezerwowany dla matek, których już z nami nie ma. Upamiętnia ich miłość i oddanie.

W Chinach za to nie obchodzi się dnia matki powszechnie. Tradycją jest obdarowywanie mam białymi liliami, które sadzone są, gdy dzieci opuszczają dom.

W krajach arabskich święto matki jest wcześniej, bo już 21 marca. Jak i w innych krajach mamy są obdarowywane drobnymi upominkami, ale również liścikami z życzeniami oraz obietnicą poprawy. Jednak nie wszyscy obchodzą dzień matki. Ortodoksyjni muzułmanie nie przyjmują żadnych świąt zachodnich.

Polska jako jedyny kraj obchodzi dzień matki dnia 26 maja. Pierwsze obchody odbyły się w 1914 roku w Krakowie. W tym dniu matki obdarowywane są własnoręcznie zdobionymi laurkami, kwiatami, oraz zabawiane przedstawieniami, recytowanymi wierszykami oraz piosenkami.

Jak widać, na całym świecie celebrowany jest dzień matki, choć odbywa się w różnych okresach. Jest to dzień, w którym okazujemy matkom wdzięczność, miłość i podziękowania za trud włożony w wychowanie.

 

Joanna Godek-Kowalska